Corten

 

Corten je z hlediska použití do zahrad a veřejného prostoru velmi zvláštní materiál. S trochou nadsázky lze říci, že se dobře hodí ke všem běžným materiálům. Díky své rezavé barvě výborně ladí k cihlám a dřevu, pro zvýšení kontrastu je naopak využíván v kombinaci s betonem, světlým štěrkem či kamenem.

Cortenová ocel je charakteristická ochrannou korozní vrstvou na svém povrchu. Poté, co je vrstva střídavě smáčena vodou a vysušována proudícím vzduchem, vzniká charakteristická a velmi působivá patina. Vzniklá ochranná vrstva pak výrazně zpomaluje další proces koroze a materiál je takto do dalších let stabilizován.

Díky svému chemickému složení disponuje corten zvýšenou odolností vůči atmosférické korozi. Působením počasí si totiž na povrchu vytváří ochrannou vrstvičku. Je-li materiál vystaven povětrnosti, tato ochranná vrstvička se nepřetržitě vyvíjí a obnovuje. Vrstva patiny je zpočátku červenohnědá a během času se mění na tmavší odstín.

ADEZZ stairs (8)

 

 

TVORBA PATINY CORTENOVÉ OCELI

TVORBA PATINY JE PŘIROZENÝ PROCES, KTERÝ DĚLÁ KAŽDÝ PRODUKT UNIKÁTNÍM

Jednoduše umístěte cortenový výrobek venku a vystavte jej přirozenému počasí. Barva a struktura povrchu patiny se časem změní. Proces rezivění je dokončen po přibližně 1,5 až 3,5 letech. Během této doby se vytvořila bariérová vrstva odolná proti povětrnostním vlivům, která chrání produkt před další korozí. Pro vytvoření této bariéry je důležité, aby byl produkt vystaven změně mezi vlhkým a suchým počasím. Pokud tomu tak je, vzhled vašich cortenových předmětů se zajímavým způsobem znovu a znovu změní a ztmavne do ušlechtilého hlubokého tmavě purpurového tónu. Pokud se zabrání změně z vlhkého a suchého počasí, patinu již nelze rozvíjet a odolnost proti povětrnostním vlivům již nelze zaručit. 

Pokud chcete proces tvorby patiny zastavit a zachovat vzhled po několika měsících, můžete produkt ošetřit lakem nebo olejem. Rezavý materiál je konzervován tím, že olej proniká hluboko do pórů a zadržuje vzduch a vlhkost. Podle potřeby nátěr opakujte. Přirozený proces rezivění a tím i vytváření bariérové ​​vrstvy odolné proti povětrnostním vlivům je však neodvolatelně přerušen.

ADEZZ Inspiration_Corten_001

POKUD SE PRODUKT NIJAK NEOŠETŘUJE, BĚHEM LET ZÍSKÁ VELMI TMAVÝ ODSTÍN

Bez ošetření barvami, oleji atd. se měď, chrom, nikl a fosfor obsažené v této oceli zaslouží o vznik přirozené ochranné, pevně přilnavé vrstvy, tzv. patiny, která se kromě odolnosti vůči povětrnostním podmínkám vyznačuje také vysoce atraktivním a estetickým vzhledem. 

Při vývoji patiny je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, aby produkty nebyly vystaveny trvalé vlhkosti. Musí být zaručena změna mezi vlhkem a suchem. Dešťová voda se nesmí nikde hromadit, měla by mít možnost rovnoměrně odtékat. Cortenová ocel by také neměla být vystavena agresivnímu počasí, jako například v případě příliš slaného vzduchu poblíž pobřeží nebo pod přímým vlivem např. průmyslových výparů.

V závislosti na počasí a vlivech prostředí se na povrchu objevuje odlišná barva rzi. Může se dokonce stát, že objekty ze stejných výrobních šarží mají různé barvy, ale produkty se s postupem zvětrávání stále více podobají.

Rezavění je přirozený proces. Patina se zpravidla vyvíjí od světle hnědé po hnědou až po tmavě hnědofialový, zrnitý povrch. Barevný efekt se liší v závislosti na dopadu světla a počasí. Zrno povrchu se může u jednotlivých produktů lišit. Každý objekt je třeba považovat za jedinečný, jehož vývoj nelze zcela předvídat. V zásadě lze předpokládat, že čím je prostředí teplejší a lehčí, tím světlejší povrch zůstává; při nízké teplotě a vysoké vlhkosti barva ztmavne.

NEROVNOMĚRNÉ ZBARVENÍ POVRCHU

Cortenová ocel je přírodní materiál. Různé barvy nebo zrnitost materiálu, stejně jako škrábance a černé zbarvení jsou normální a definují tento materiál. Nejsou vadou ani důvodem k reklamaci.

Pokud je zabráněno přívodu vzduchu, například pokud je ochranná fólie v přímém kontaktu s povrchem produktu během přepravy, může patina zčernat. Podobně když se napadané listí nahromadí na povrchu. 

V průběhu času, za odpovídajících povětrnostních podmínek, bude většina nerovností srovnána. Přesto bychom rádi upozornili, že povrch cortenu nebude nikdy vypadat jednotně. Corten lze s nadsázkou označit jako „shabby chic“, což znamená, že stopy nedokonalosti jsou součástí konceptu.

VYROVNÁNÍ NEROVNOMĚRNOSTÍ POVRCHU

Povrch cortenové oceli můžete upravit jednoduchými prostředky a odstranit tak nerovnosti, jako jsou černé skvrny, škrábance atd. a vyrovnat a tím urychlit tvorbu požadované patiny. K tomu je vhodná standardní kuchyňská houbička s jednou hrubou a jednou měkkou stranou.

Pomocí hrubé strany houbičky zdrsněte povrch, vždy pracujte ve směru, kterým odtéká dešťová voda (vždy shora dolů). Můžete také použít hrubý brusný papír a povrch lehce přebrousit (vždy ve směru stékající vody).

Poté se povrch otře vlhkou měkkou stranou kuchyňské houbičky, opět shora dolů. V případě potřeby lze postup podle potřeby opakovat.

POZOR!

Přímý kontakt rezavých součástí s jinými materiály - jako je beton, přírodní kámen, dřevo atd. - může mít za následek znečištění od rzi. Skvrny od rzi je obtížné nebo nemožné odstranit. Pokud tedy není možné zabránit přímému kontaktu s jinými materiály, použijte v případě potřeby podložku, například rouno.

Oblečení znečištěné rzí lze vyprat v pračce na přibližně 30 stupňů.

URYCHLENÍ TVORBY PATINY

Jako domácí prostředek na urychlení tvorby patiny můžete použít zředěný octový roztok (přibližně 1 díl octu na 3 díly vody). Pomocí rozprašovače rovnoměrně naneste naředěnou octovou esenci na povrch patiny. Po několika hodinách se povrch rzi obvykle změní. Při ošetřování silně zředěným octovým roztokem zajistěte, aby byl materiál pouze mírně navlhčen rozprašovačem a aby přebytečná kapalina mohla odtékat, jinak by se mohla vytvořit nevzhledná místa a materiál by mohl být napaden takovým způsobem, že již nebude moci rezavět rovnoměrně.